Deprecated: Required parameter $konu follows optional parameter $cc in /home/ebrukum2/rimaj.net/application/controllers/Frontend.php on line 1196
Marka Olmak, Markalaşmak Süreçleri Nelerdir? | Rimaj Medya Resmi Web Sayfasıdır.

Marka Olmak, Markalaşmak Süreçleri Nelerdir?


Marka olmak, markalaşmak söylemde kolay görünse de bir marka yaratmak ve o markanın kalıcılığını, bilinirliğini sağlayabilmek yoğun çalışma gerektiren uzun bir süreçtir. Bir şirket kolay şekilde kurulabilir fakat marka olmak, üretmenin yanında, ürünleriniz ile kullanıcının onayını alabilmek ve kullanıcının zihninde bir isim olarak kalabilmektir.

 

Marka olabilmek rakipleriniz arasından sıyrılarak kim olduğunuzu, kullanıcılarınıza neler sunduğunuzu, farklarınızı, kalitenizi, güvenilirliğinizi ve gücünüzü ortaya koyan bir olgudur. Marka olabilmenin en önemli noktalarından birisi yönetimdir. İşletme yönetimi, bir marka olmak için vizyonu geniş, yeniliklere açık olmalıdır. Markalaşma uzun ve zorlu bir yolculuktur ve bu süreci göğüsleyebilen bir yönetim ile yola çıkılırsa başarıya ulaşılabilir.

 

Bir marka nasıl oluşturulur?

Elbet ki isterseniz kendi markanızı oluşturmak için çaba gösterebilirsiniz. Ama bu zorlu, uzun, tecrübe gerektiren yolda profesyonel marka danışmanları ile çalışmak işlerinizi çok daha kolaylaştıracak, risklerinizi ortadan kaldıracaktır. Bu konuda profesyonel olan marka danışmanları öncelikle çeşitli anket ve çalışma metotları ile şirketinizin güçlü, zayıf yönlerini, ürününüzün kullanıcıya neler sunduğunu ve sizin beklentilerinizi analiz eder. Analizler sonucunda sizin için bir yol haritası çıkarır.

Bu yol haritasında markanızın pozitif yönlerinin nasıl sunulacağından, negatif yönlerinin pozitife nasıl çevrileceğine; kullanıcı ile nasıl temas kurup hangi yollarla iletişim içerisinde kalmanız gerektiğine, web siteniz, sunumlarınız ve logonuzun sizi ve markanızı yansıtan bir şekilde tasarlanmasına kadar markalaşma sürecinizin her adımı ayrıntılı bir şekilde ortaya konulur.

Sonrasında stratejik bir şekilde, sistemli olarak bu adımlar izlenir. Markanız oluştuktan sonra da markalaşma sürecinizin bittiğini düşünmek hata olacaktır. Günün şartlarına, kullanıcıların size bakışına ve kullanıcı davranışlarına göre temelini oturttuğunuz markanın üzerinde daralma, genişleme gibi değişikliklere gitmeniz, veya markanızın yeni doğan eksiklerini tespit edip onların tamamlanması için markanızı sürekli güncel ve canlı tutmanız gerekecektir. 

 

Bir marka değerine sahip olmak için yapacağınız bu yatırım ve harcayacağınız emek sonrasında size pazarlama bütçenizden tasarruf etmeniz, kullanıcıların aşina olduğu ve güven duyduğu bir marka olarak bilinirliğe kavuşmanız olarak dönüş sağlayacaktır.

 

RİMAJ Medya  olarak marka danışmanlığı konusunda yılların tecrübesi ile sizlere hizmet veriyoruz. Sahip olduğunuz bir markayı bulunduğu konumdan başka bir konuma taşımak, geliştirmek veya bir marka sahibi olmak için bizimle iletişime geçmeniz yeterli. Bu yolda Brand Management Yöneticisi Sn. Ebru Kum mentörlüğünde hayal ettiğiniz sonuca  ve marka değerine ulaşmanız konusunda profesyonel bir desteğe ulaşabilirsiniz.

 

Elbette tüm süreci tek yazıda ele almak biraz zor olsa da aşama aşama bilgilerimizi ve düşüncelerimizi sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.

 


 Ebru Kum

Marka İletişim ve Pazarlama Uzmanı.rimaj.medya / instagram

rimaj marka / facebook

rimaj medya / youtube 


https://www.linkedin.com/company/rimajmedya/?viewAsMember=true

kanallarımızdan da bizi takip etmeyi unutmayın lütfen :)