LinkedIn Nedir ve Kullanım Tüyoları Hakkında Bir Özet


LinkedIn Nedir ve Kullanım Tüyoları 

 

LinkedIn son dönemlerin en kaliteli sosyal mecralarından biri olarak dikkatleri üzerine toplamıştır. Hatta gittikçe artan bir katılımcı sayısı mevcuttur. Diğer sosyal mecralarla kıyaslandığında hepimizin gözünde belki resmiyet olarak nitelendirebileceğimiz bir izlenimi olsa da bu bir resmiyetten ziyade içerisinde yer alan kitlenin kaliteli, sosyo ekonomik düzeyi yüksek kesimden olmasından kaynaklanan bir algıdır. Herkesin gerçek bilgilerini ve yeteneklerini ortaya koymasını sağlayan LinkedIn beyaz yakalıları hedef kitlesi olarak belirlemiştir. Sosyal bir onay almak için bu platformda sahte bilgiler büyük ölçüde bulunmamaktadır.  Bu da LinkedIn’in diğer sosyal medya organlarına göre daha kaliteli ve belli mecraya hitap eden kitleyi içerdiğini göstermektedir. Eğer ki bu platform üzerinden insanlara ulaşmak, ağınızı genişletmek, marka bilinirliğinizi arttırmak istiyorsanız hedef kitlesine uygun çalışmalar gerçekleştirmeli, LinkedIn algoritmasını iyi bir şekilde anlamanız gerekir. Yaptığınız işle ilgili orijinal paylaşımlarınız; fikirlerinizi, düşüncelerinizi destekleyen içerikler hazırlamak ve topluluğa katkı sağlamak faydalı olacaktır.

Ülkemizde şu an daha çok iş ilanı yayınlanması için kullanılsa da aslında LinkedIn algortimasını bilip doğru paylaşımlarda bulunmak geniş bir hedef kitleye markalaşma, tanıtım vb. amaçlarla da ulaşmaya imkan vermektedir. Bu platformda da iş ilanları dışında video, görsel ve içerik akışı devamlı olarak sürmektedir. Diğer sosyal mecralardan farklı olarak paylaşımlar editoryal bir süzgeçten geçerek kitlelere yayılır. Bu da LinkedIn’in algorirtmasını oluşturur. Aynı zamanda bizleri kullanıcıya kaliteli, özgün ve ilgi çekici içerik, görsel ve video sunmaya teşvik eder.

 

LinkedIn Algortiması Nasıldır? 

 

LinkedIn üzerinde yer almak için ilk olarak şirket hesabınızı oluşturmanız gerekmektedir. Güvenilir imajınızı ortaya koyan ve gerçek bilgilerden oluşan şirket hesabınız ile ağınızı genişletmeye başlayabilirsiniz. Ardından paylaşımınızı nasıl yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Görsel, video, içerik yada link şeklinde paylaşım gerçekleştirebilirsiniz. Seçmiş olduğunuz ve hazırladığınız paylaşım ilk olarak yakın çevreniz olan ağınız ile paylaşılıyor.

Bu platform daha ziyade iş dünyasından oluşan bir çevre ve iletişim ağı ile yürüdüğü için ortaya koyduğunuz bilgilerde dürüst ve gerçekçi olmalısınız. Paylaşımlarınız bir süre sonra editörler tarafından inceleniyor ve bu inceleme sonucunda paylaşımınıza bir kalite puanı veriliyor. Kalite puanınıza göre editör kararı ile paylaşımınız yeterli, verimli ve paylaşıma değer görülürse bağlantılarınız dışı ile de paylaşılmaya başlanıyor.

LinkedIn üzerinde başarılı olmak için öncelikle hitap edeceğiniz hedef kitlenin farkında olmak ve o hedef kitleye uyan paylaşımlar üretmek gerekmektedir, tekrar hatırlatalım mesleğinizle ilintili veya beğenilerinizi destekleyen konuları da atlamamaya özen gösterin derim. Bunun dışında artık benzer içerikler ve görseller kullanıcıların ilgisini çekmemekte. Bu sebeple özgün ve farklı düşünce anlayışını yansıttığınız paylaşımların değer puanı daha yüksek olacaktır. Hazırladığınız paylaşımlarla etkileşim yaratarak kullanıcılar arasında beğeni ve popülariteyi yakalama imkanı bulabilir hatta yurt dışı bağlantıları bile oluşturmaya başlayabilirsiniz.

 

Ebru Kum

Marka İletişim ve Pazarlama Stratejileri Uzmanı.


rimaj.medya / instagram

rimaj marka / facebook

rimaj medya / youtube 


https://www.linkedin.com/company/rimajmedya/?viewAsMember=true

kanallarımızdan da bizi takip etmeyi unutmayın lütfen :)